Vzťahy sú veľmi komplikovaná téma. Niekedy máme pocit, že po poslednej búrlivej hádke nastane rozchod a stane sa presný opak.
Horšie, než obdobie hádok a konfrontácií je obdobie, ktoré pripomína ticho pred búrkou. Ty aj tvoj partner ste navonok úplne v pohode, no vo vnútri cítite, že nie všetko je v poriadku. Niekedy z toho vzíde konštruktívna hádka, inokedy to odíde dostratena, rovnako ako váš partner. Dôvod? Vzťah s tebou preňho prestal byť dôležitý.Tu je osemnásť znakov, ktoré ti pomôžu zistiť, ako si na tom ty a tvoj partner.

Nemá na teba čas

Je iné, keď nie ste spolu, pretože to v tejto chvíli nie je možné, ako keď sa stretávate čoraz menej, lebo je náhle zaneprázdnený a nevie si na teba nájsť ani 5 minút. A keď ste spolu a máte čas na rozhovor, ani ťa poriadne nepočúva, alebo sa vyhovára na náhle povinnosti a problémy, ktoré musí riešiť. Je dôležité rozlišovať medzi zaneprázdnenosťou a výhovorkami, no pamätaj, že kto chce, čas si nájde.

Unsplash.com/Jacob Ufkes

Je nerozhodný

Nerozhodný v tom zmysle, že raz ste na pokraji rozchodu a inokedy ti dáva najavo, že si jeho životná láska. Neustále sa pohybujete medzi týmito dvoma protipólmi a váš vzťah je pre vás skôr záťažou, ako oporou. Ak máš pocit, že tvoj partner si nie je istý, či s tebou chce byť vo vzťahu, povedz mu to a ak ani potom nezaujme jasné stanovisko, radšej odíď. Nestojí ti predsa zato investovať čas a energiu do niekoho, kto si nie je istý, či mu na tebe záleží.

sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk

Stavia sa do centra pozornosti

Máš pocit, že váš vzťah nie je o vás oboch, ale iba o tvojej polovičke? Nuž, mala by si si uvedomiť, že vo vzťahu by ste mali byť obaja rovnocenní, ako v prijímaní, tak aj v dávaní. Samozrejme, sú obdobia, kedy sa viac pozornosti dostáva jednému z vás, no ak je to tak stále, váš vzťah už nie je zdravý.

Obviňuje ťa

Aj keď to nie je tvoja chyba, partner ťa obviňuje z každodenných, ale aj väčších problémov, s ktorými sa vo vzťahu boríte. Okrem toho si nevie, alebo skôr nie je ochotný priznať svoje vlastné chyby a prešľapy. Váš vzťah sa podobá na boj, nie na konštruktívnu hádku. Jeden je víťaz a druhý porazený. Čím viac ustupuješ, tým viac sa tvoja identita vo vzťahu stráca. Ak by tvojmu partnerovi na tebe záležalo, dbal by na to, aby ste vždy dospeli ku kompromisu, ktorý je prijateľný pre obe strany.

Správa sa k tebe arogantne

Arogantne nemusí nutne znamenať násilne a vulgárne. Ak ťa niekto ľúbi, mal by ti to nie len povedať, ale v prvom rade dávať najavo svojím správaním. Ak je medzi slovami a skutkami rozdiel, niečo nie je v poriadku. Ďalšia vec sú tvoje pocity. Cítiš voči tvojmu partnerovi plnú dôveru a máš pocit, že si s ním v bezpečí? Odpoveď na túto otázku je pre váš vzťah dobrým zrkadlom.

Unsplash.com/Alex Jones

Nerešpektuje ťa

Teba ani tvoje hodnoty, záľuby, sny a ciele. Pre teba sú možno všetkým, no pre tvojho partnera neznamenajú nič. Nečíta sa to dobre, no omnoho nepríjemnejšie je, ak to vo vzťahu pociťujete na vlastnej koži. Ak si tvoj partner neváži veci, na ktorých ti záleží – či už ide o náboženské presvedčenie alebo len o malý darček od starého kamaráta,  potom s ním nemusíš zostať. Mali by sme rešpektovať všetkých a hlavne samých seba.

Nepodporuje ťa

Keď prídu problémy alebo náročnejšie obdobie, máš pocit, že tvoja polovička ťa v tom necháva a nekryje ti chrbát. Podpora a pomoc je vo vzťahu taká dôležitá, ako voda pre rastliny. Bez nej nie je možný rast a rozvoj. Pod podporou treba chápať oveľa viac, ako milé a chápavé slová, spoločné aktivity, aj keď aj to patrí k tomu. Podpora znamená snažiť sa o dobro a šťastie toho druhého.

Posúva ťa na druhú koľaj

Druhá koľaj, druhé husle… Nech to nazveš akokoľvek, ak sa vo vzťahu cítiš ako outsider, alebo ako niekto menejcenný, mala by si si uvedomiť, že klesáš ku dnu a v žiadnom prípade ti aktuálne partnerstvo neprospieva. A nie je to tvoja vina.

Cítiš sa zbytočne

Každý z nás si zaslúži a zároveň aj potrebuje dostávať pozitívnu spätnú väzbu. Niekedy stačí pár slov, malý darček alebo pochvala pred ostatnými. Ak ťa tvoj partner nevie takýmto spôsobom oceniť, je pochopiteľné, že sa cítiš menejcenne a zbytočne. Je na mieste, aby si sa samej seba opýtala, či je to skutočne v poriadku a či ti takýto vzťah vyhovuje. Ak si s niekým, kto si nevšíma na tebe to dobré a vidí len to negatívne, škodíš len sama sebe, jemu nie.

Unsplash.com/Jeremy Thomas

Ospravedlňuje sa bez ľútosti

Slovo prepáč je preňho len obyčajné slovo, ktoré nič dôležité neznamená. Nemá problém zopakovať tie isté chyby viackrát a neskôr ich zahladí falošnou ľútosťou. Byť s takýmto človekom môže byť pre teba veľmi škodlivé,  a koniec koncov, ani ti to za to nestojí.

Snaží sa zmeniť ťa

Keď si s človekom, pre ktorého vzťah s tebou nie je prioritou, môžeš mať pocit, že si niekto iný. Keď ste s niekým, komu na tebe úprimne záleží, môžeš si dovoliť byť sama sebou. Je len na tebe, čo si vyberieš, no mysli pritom na dôsledky.

Sex áno, intimita nie

Zaručeným ukazovateľom toho, že tvojho partnera prestal zaujímať vzťah s tebou je, keď mu ide len o sex a tvoje pocity, názory a vôbec, tvoja osobnosť, ho nezaujímajú. Láska nie je definovaná sexom. Sex je súčasťou vzťahu, no určite nie je jeho podstatou. Nezabúdaj na to.

Podvádza ťa

Ak ťa niekto naozaj ľúbi, bude schopný uprednostniť tvoje dobro a šťastie pred svojím vlastným. Nie zakaždým, no v zásadných situáciách určite áno. Inak povedané, ak ťa skutočne ľúbi, nebude ťa podvádzať. Ak sa tak už stalo, dobre si rozmysli, kto a prečo ti stojí za to, aby si mu dala druhú šancu.

Nechráni ťa

Nemusí ťa zachrániť z horiacej budovy ani byť rytierom v jasnej zbroji, chrániť niekedy znamená pripomenúť tomu druhému, kto je a pomôcť mu opäť si nájsť svoje miesto v živote. Ak ťa partner nechráni a ani sa o to nesnaží, je na mieste predpokladať, že rovnaký postoj má aj ku vzťahu s tebou.

pexels

Nepamätá si, o čom si rozprávala

Keď nám na niekom záleží a je pre nás dôležitý, počúvame ho ozaj pozorne a často hlceme každé jeho slovo. Ak je nám niekto ukradnutý, stačí, že sa budeme tváriť, že počúvame. Ako to zistiť? Polož náhodné otázky, nie príliš jednoduché, ale ani príliš detailné. Ak sa opakovane stane, že dotyčný na ne nevie odpovedať, niečo nie je v poriadku…

Váš vzájomný vzťah ťa zraňuje

Túto skutočnosť si nie je ľahké priznať, no keď ťa partner psychicky zraňuje a spôsobuje ti smútok, mala by si odísť. Nie si predsa masochista ani samovrah, ktorý by v mene neopätovanej lásky obetoval všetko. Pravdou je, že sa to nevypláca, lebo scény z romantických filmov v reálnom živote nefungujú. Takže, neklam samú seba.

Stará sa len o seba

Sobotňajší žúr, výlet s priateľmi, pozeranie filmov… Spoločných aktivít sa zúčastňujete obaja, no tvoj partner ich plánuje a organizuje podľa seba a s ohľadom na vlastné predstavy. Neobťažuje sa tým, aby sa ťa opýtal na tvoju predstavu, alebo aspoň na to, ako by si chcela tráviť spoločný čas. A dá ti najavo, že ak sa ti niečo nepáči, problém je v tebe, on sa predsa snaží a ty to nevieš oceniť.

Má problém so záväzkami

Necháva si akoby zadné dvierka a na isté vážne témy sa nechce baviť a neustále sa im vyhýba. Používa rôzne výhovorky na to, aby nemusel priznať pravdu – svoju budúcnosť si s tebou neplánuje.

Unsplash.com/Felix Russell-Saw

Čo je základným znakom toho, že sa váš vzťah chýli ku koncu? Máš pocit, že tvojho partnera poriadne nepoznáš. Budeš cítiť, že kedysi ste si boli veľmi blízky, no z tých čias ostali už len spomienky. Pamätaj, že aj keď je rozchod bolestivý, určite bolí menej, ako vzťah s niekým, pre koho si len možnosťou, nie voľbou.

zdroj: adorablequotes4u

Komentáre