Hormóny sú chemické látky, ktoré majú v našom tele nezastupiteľné miesto. Zúčastňujú sa na riadení mnohých dôležitých pochodov. No niekedy sa stane, že ich hladina je nevyrovnaná a telo nám začne dávať signály.  Tieto zmeny mávajú nepriaznivý vplyv na každodenný život. Ak si aj ty spozorovala niektoré z týchto znakov, je možné, že trpíš hormonálnou nerovnováhou. Tak si ich poďme ukázať.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou
 1. Chronická únava – každý z náš je z času na čas unavený. No ak máš pocit, že si unavená väčšinu dňa, a aj po výdatnom spánku, je možné, že máš vysokú hladinu progesterónu. Druhou možnosťou je dysfunkcia štítnej žľazy. Krvné testy ti pomôžu zistiť príčinu.
 2. Nespavosť – ďalšia možnosť je príliš nízka hladina progestéronu. V tomto prípade budeš mať problém zaspať, alebo sa budeš často počas noci budiť.
 3. Problémy s pamäťou – opäť raz za to môže estrogén alebo progesterón. Ak si zrazu spozorovala problém so zapamätávaním si vecí, jednou s príčin sú ženské hormóny alebo ochorenie štítnej žľazy.  Takže najlepšie bude pohovoriť si o tom so svojim lekárom.

  Unsplash.com

 4. Akné – je úplne normálne, ak sa ti v období pred menštruáciou vyhodí nejaká vyrážka. Ak však máš tento problém neustále, možno máš zvýšenú hladinu androgénov ( mužské hormóny). Tie totiž zvyšujú aktivitu mazových žľaz, ktoré produkujú maz a upchávajú póry.
 5. Problémy s trávením– existuje veľa príčin bolestí brucha, nafukovania a nevoľnosti. No rovnako je tvoje bruško citlivé na rôzne hormonálne zmeny, takže pokiaľ pozoruješ u seba výskyt viacero z týchto znakov, príčina je jasná.
 6. Bolesti hlavy – Znova. Bolesti hlavy majú veľa príčin. Ak ju však pozoruješ stále v rovnakom čase v priebehu mesiaca, pokles estrogénu je pravdepodobný.

  unsplash.com

 7. Zmeny prsníkov – Tento bod je zvlášť dôležitý. Ak v nich cítiš menšie napätie ako zvyčajne, hladina estrogénu je nízko. Ak sa ti zdajú napätejšie, estrogén je zvýšený. V každom prípade sa poraď s lekárom.
 8. Nepravidelná menštruácia – Ak je tvoja perióda každý mesiac v iný čas, alebo niektorý dokonca vynechá, môže za to zmena v hladine estrogénu alebo progesterónu. Bohužial, je ťažké určiť, ktorý z týchto dvoch za to môže. Odporúčam ti navštíviť lekára, pretože príčina môže byť aj inde a to napríklad v podobe cysty na vaječníku.
 9. Návaly tepla a nočné potenie – každá žena, ktorá sa nachádza v menopauze vie, o čom je tento bod. Nízke hladiny estrogénov môžu byť príčinou.
 10. Zmeny nálad alebo depresia – Náhle zmeny v hladine estrogénov, môžu ovplyvniť chemické mediátory v mozgu a to hlavne serotonín a dopamín( všeobecne považované za hormóny šťastia).

  Unsplash.com

 11. Zvyšujúci sa apetít – Ak poklesne estrogén, ovplyvní to iný hormón, a to leptín ( vytváraný tukovým tkanivom), ktorý spôsobí zvýšený pocit hladu.
 12. Hnačka – Hormóny ti dokážu spôsobiť aj hnačku. Keď sa u teba vyskytujú aj iné znaky, z tohto zoznamu, môžu ti ju privodiť zvýšené alebo znížene hladiny estrogénu alebo progesterónu.
 13. Suchosť v pošve – tiež sa to z času na čas stáva. No pokiaľ sa cítiš, že je to nezvyčajne časté, môže byť za tým nízka hladina estrogénov.
 14. Znížené libido – pokles testosterónu ( áno aj ten sa nachádza v ženskom tele) nám vie spôsobiť zníženú chuť na sex.

Aj keď všetky tieto body signalizujú hormonálnu nerovnováhu, ich príčina sa môže vyskytovať aj niekde úplne inde. Preto ak pociťuješ niektorý z týchto bodov ako závažný, určite navštív svojho lekára.

Zdroj: social.diply.com/signs-hormone-imbalance-most-woman-ignore/