Nie každý vzťah sa vyvíja tak, ako by mal. Niektoré sú v poriadku, iné sa každodenne stretávajú s rôznymi problémami. Všetci si dobre uvedomujeme, že komunikácia je vo vzťahu kľúčová, no jednoduchšie sa to hovorí ako robí, však? Okrem toho však existuje množstvo iných aspektov, ktoré na vzťah vplývajú.

Pre online portál bustle sa k tejto téme vyjadrili tí, ktorí k nej majú naozaj blízko – rozvodoví právnici. „Vo svete plnom neustáleho rozptyľovania je jednoduché stratiť pocit dôležitosti vzťahu s vašim partnerom“, vyjadril sa Kelly Kotliar pre bustle: „Nachádzame samých seba ako uprednostňujeme prácu, priateľov a koníčky pred osobou, s ktorou zdieľame náš život. Na to aby sme dosiahli šťastný a zdravý vzťah, ho občas musíme brať ako to najdôležitejšie, čo máme.“ 

Ak ti záleží na zdravom vzťahu, zober si k srdcu nasledujúcich 13 rád:

1.Vždy komunikujte

Toľkokrát omieľaná fráza, z ktorej sa už postupne stáva klišé. No nikdy na to netreba prestať zabúdať. Ak máš problém povedať svojmu partnerovi to, čo ťa trápi a čo naozaj cítiš, uvidíš, že časom z toho vznikne väčší problém. Viem, že niekedy je jednoduchšie napísať kamoške alebo sa porozprávať s mamkou, ktoré ťa nejak usmernia a pomôžu daný zádrheľ prekonať. Ale človek, za ktorým by si v prvom rade mala ísť je tvoj priateľ. Komunikácia je kľúčom k vzájomnému porozumeniu.

2. Aktívne počúvaj

Je rozdiel medzi tým, keď ti niečo rozpráva a ty sa tváriš, že ho počúvaš pričom v hlave máš množstvo iných myšlienok, a tým, kedy ho skutočne počúvaš. Ak chceš pochopiť, čo sa ti tým snaží povedať, musíš odhodiť všetky svoje predsudky, odsudzovanie, porovnávanie a iné krivdy, ktoré v sebe možno nosíš. Takže nabudúce, keď sa budete rozprávať, odlož telefón, pokús sa odložiť aj svoje myšlienky a vcítiť do toho, čo ti partner chce povedať.

3. Neprestávajte chodiť na rande

Po čase sa vo vzťahu stáva pohodlie akousi rutinou. Piatky večer radšej trávite v posteli pri pozeraní seriálu a napchávaní sa niečoho dobrého. Nehovorím, že takáto pohoda je nevyhnutne zlá. Občas máme každý potrebu stráviť víkend v posteli a poriadne si oddýchnuť. Ale na to, aby váš vzťah ostal na žive je dôležité tzv. „prikladať do ohňa“, nech plamienok stále horí. Naplánujte si rande, posielajte si šteklivé sms, dajte si najavo, ako veľmi vám na tom druhom záleží. A to aj po rokoch.

4. Bozkávajte sa

Na začiatku je všetko vzrušujúce a nové, a my sa nevieme od partnera odlepiť. No časom nám zovšednie. Bozky už nie sú také horúce ako kedysi, motýliky odleteli a my sa uspokojíme aj s letmou pusou na líce. Chyba, stále sa snažte oživovať vášeň vo vzťahu.

5. Rozprávajte sa o financiách

Viem, že je to zložitá téma, ale je nevyhnutné hovoriť aj o nej. Zdá sa, že problémy s peniazmi stoja na popredných priečkach dôvodov pre rozvod. Preto je potrebné prebrať ako veľmi chcete šetriť, či utrácať a ako veľmi sa vaše predstavy zhodujú.

6. Nikdy neberte svojho partnera ako samozrejmosť

To, že sa so svojim priateľom cítiš extrémne dobre a pohodlne ešte neznamená, že jeho prítomnosť v tvojom živote je samozrejmosťou. Až príliš často je vidieť, ako sa človek začneš snažiť, keď si uvedomí, že by mohol o svojho partnera prísť.

7. Stanovte si pravidlá a hranice

Poznajte hranice toho druhého. Čo mu vadí a čo neznesie. A nikdy nerob to, čo nechceš, aby ten druhý robil tebe.

Tag someone you want to own a dog with! 🐶@gabyquintero17

A post shared by TheCoupleGoals (@couplegoals) on

8. Majte rovnaké hodnoty

Vždy je jednoduchšie bojovať ako pár/tím za spoločné hodnoty, ako bojovať proti sebe. Preto si hneď na začiatku ujasnite, aké morálne hodnoty máte. Chcete deti, rodinu? Aký máte postoj k večierkom a alkoholu? A čo váš vzťah s rodinou?

9. Buďte k sebe úprimní

A to nehovorím len o klamstvách. Vynechanie nejakej skutočnosti je v podstate tiež problém. Pretože ak máš pocit, že svojmu partnerovi nemôže niečo povedať, pravdepodobne je vaša dôvera naštrbená. Váš vzťah nikdy nemôže fungovať, pokiaľ v ňom neexistuje 100 % dôvera.

10. Hrajte sa

Žijeme vo svete, ktorý je stresujúci. Zabúdame sa hrať a zabávať na úkor všetkých povinností. Smiech je však najlepší liek, a preto sa nezabúdajte spolu hrať! Vymyslite si niečo, čo vás oboch baví a urobte z toho týždennú rutinu.

Who do you want to kiss under the Brooklyn bridge?🗽💋 @kiermellour

A post shared by TheCoupleGoals (@couplegoals) on

11. Podporujte sa

Ak ťa nepodporí tvoj priateľ, tak kto potom? Nie je neobvyklé vidieť, že si partneri navzájom závidia a žiarlia na seba. Vychádza to pravdepodobne zo strachu, že ak náš partner uspeje, možno mu nebudeme dosť dobrí a opustí nás. Vo vzťahu by ste mali spolupracovať a tešiť sa z úspechov toho druhého.

12. Prijmite zodpovednosť a buďte spoľahliví

Ak vieš, že si urobila chybu, je dôležité priznať si ju. Vedieť, aký dopad to môže mať na tvoj vzťah a zároveň mať dostatok dôstojnosti prísť a ospravedlniť sa. Problémy vo vzťahu určite nastanú, rovnako ako aj hádky, a len cez ich riešenie môže vzťah rásť.

13. Buďte prítomní

Tento bod sa vzťahuje na to, že ak spolu jete alebo pozeráte film máte si naplno užívať prítomnosť toho druhého. Nie pozerať si instagram, či odpisovať na správy. Vážte si čas, ktorý môžete tráviť spoločne.

 

Zdroj: bustle.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.