Mladosť – pochabosť? V niektorých prípadoch to tak naozaj platí, ale čím skôr si vo svojom živote ujasníš niektoré veci, tým rýchlejšie budeš môcť žiť kvalitný a naplnený život v rovnováhe.

Keď počúvaš starších ľudí, ktorí ti takéto rady dávajú, určite sa vždy v duchu zasmeješ a povieš si, že ide o hlúposti. No nie je to pravda. Spísali sme pre teba 10 životných lekcií, ktoré skôr či neskôr pochopíš aj sama.

Pamätaj však na to, že čím neskôr k tomuto pochopeniu príde, tým viac sa možno budeš trápiť a nebudeš svoj život prežívať tak plnohodnotne, ako by si inak mohla.

Buď sebavedomá

Nie je to len klišé fráza. Sebavedomie je dôležité a kým ho v sebe neobjavíš, nebudeš môcť byť sama sebou. Vždy sa budeš pozerať na to, čo si o tebe myslia iní ľudia a budeš sa trápiť tým, čo hovoria. Takéto reči však často pramenia z toho, že ani oni ešte nenašli svoje sebavedomie a musia takýmto spôsobom rýpať do ostatných.

Nauč sa hovoriť nie

Bojíš sa toho, čo si o tebe pomyslia, ak ich odmietneš? Kým v sebe neobjavíš sebavedomie, necháš so sebou zametať a ľudia ťa budú využívať. Neboj sa povedať nie a rob naozaj len tie veci, ktoré chceš. Nie tie, ktoré chcú od teba ostatní.

Neobklopuj sa toxickými ľuďmi

Možno to nebude ľahké, no odstrihni zo svojho života ľudí, ktorí ti nejakým spôsobom nepomáhajú a len ťa ťahajú ku dnu. Nenechaj sa využívať, nerob veci len preto, aby si sa im zapáčila. Obmedz s nimi kontakt a radšej sa obklopuj ľuďmi s rovnakými hodnotami, ako máš ty sama.

Ty si strojcom svojho vlastného šťastia

Peniaze nerastú na strome a úspech nepríde za tebou a nezaklope ti na dvere. Ak chceš niečo v živote naozaj dosiahnuť, budeš sa musieť snažiť a ísť si za svojím cieľom. Nikto to za teba neodrobí. Ak nájdeš prácu, ktorá ťa bude baviť a napĺňať, budeš tou najšťastnejšou osobou.

Pouč sa zo svojich neúspechov

Tak, ako prídu úspechy, dočkáš sa aj neúspechov. Nenechaj sa nimi zraziť k zemi, ale pouč sa z nich. Najlepšie sa predsa učíme na svojich vlastných chybách. Keď to pochopíš, nabudúce sa to už opakovať nebude.

Vzdelávaj sa aj po skončení školy

To, že si skončila vysokú školu, neznamená, že už sa nikdy nebudeš musieť nič učiť. V skutočnosti je dôležité vzdelávať sa celý život. Nepremárni svoj život zbytočnými vecami a radšej sa zameraj na niečo zaujímavé. Nemusíš po večeroch čítať encyklopédie, ale rozširovať si svoje obzory nikdy nie je na škodu.

Staraj sa o svoje telo a dopraj si kvalitný spánok

Teraz je tvoj metabolizmus možno ešte rýchly a môžeš si dopriať naozaj všetko. Postupom času sa však spomalí. Staraj sa o svoje telo už v mladosti a na staré kolená sa ti poďakuje. Dopraj si niekedy viac zeleniny a z času na čas choď aspoň na prechádzku.

Dôležitý je aj kvalitný a pravidelný spánok. Ideálny spánok 7 až 8 hodín nie je mýtus. Nedostatok spánku v mladosti môže spôsobiť viacero zdravotných problémov v budúcnosti.

Urob si čas pre seba

Okrem práce by si sa mala vedieť aj uvoľniť a urobiť si čas pre seba. Pokojne buď v tomto sebecká a každý deň si vyhraď polhodinku na aktivity, ktoré máš rada. Ak by si vo svojom živote nemala žiadne koníčky, ktoré by ťa rozptýlili, dosť rýchlo by ti hrozilo vyhorenie.

Začni si šetriť

Áno, peniaze tu boli a aj budú, no mala by si trochu myslieť na svoju budúcnosť. Neutrácaj celú svoju výplatu na veci, ktoré aj tak nepotrebuješ a radšej si niečo odlož bokom. Takéto úspory sa ti zídu napríklad pri vybavovaní hypotéky, kedy zistíš, že úver nepokryje ani zďaleka celú hodnotu domu.

Nauč sa žiť udržateľne

Obrovské výpredaje sú síce lákavé, ale naozaj potrebuješ všetky tieto veci? Mala by si sa naučiť žiť trochu udržateľne a kupovať si len tie veci, ktoré naozaj potrebuješ. Neplatí to len o oblečení, ale napríklad aj o potravinách. Začni sa zaujímať o spôsob zero-waste života a mysli na to, že klimatická kríza naozaj existuje.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.