unsplash.com

1. Pripisujete situáciám nesprávny význam

Stretávame sa s tým dennodenne. Priateľ vám neodpovie na smsku alebo váš kolega pôjde na obed bez vás. Každý človek si nájde nejaký dôvod na to, aby sa urazil. Spôsobuje to daná situácia, ktorú si každý človek vyloží po svojom a následne vznikajú zbytočné nedorozumenia.

Toto šťastní ľudia nerobia. Neberú si takéto veci príliš osobne.

2. Ste hviezda svojho vlastného filmu

Sú typy ľudí, ktorí veria, že svet sa točí len okolo nich. Sú zvyknutí na to, že sú neustále stredobodom pozornosti. Napíšete si svoj vlastný scenár, máte predstavu o tom, ako by sa mali niektoré situácie vyvíjať a dokonca máte predstavu aj o tom, aký by mali mať koniec. Ostatní ľudia však o vašom scenári nevedia, a keď sa dostanete do situácií, ktoré ste si vopred nenaplánovali, váš film je zničený.

pexels.com

3. Myslíte vždy na to najhoršie

Ľudia majú často zvyk, predstavovať si čo možno najhorší možný výsledok nejakej situácie a následne bývajú prekvapení, keď sa daná vec neskončí katastrofou. Ich myseľ bojuje so situáciami, ktoré môžu nastať len s veľmi malou pravdepodobnosťou – človeka trápi chrípka, konšpiračné teórie ho však zavedú až k podozreniu z rakoviny.

Negativita plodí len ďalšiu negativitu. Ide o príliv a odliv šťasia do vášho života. Odnáša vás od brehu a ak nebudete plávať späť, tak vás strhne.

4. Máte nereálne očakávania

Ide o situácie, v ktorých vy niečo očakávate, avšak vaša rodina ani priatelia nedokážu čítať vaše myšlienky, či predvídať vaše rozmary. Odmietol váš priateľ/vaša priateľka zavolať v určitú hodinu? Zabudol /zabudla na vaše polročné výročie?

Nesplnené očakávania sú jadrom väčšiny nešťastia vo vašom živote. Keď znížite svoje očakávania, zvýšite svoju radosť zo života.

5. Čakáte na signál

Každý pozná vo svojom živote aspoň jedného človeka, ktorý neurobí nič, pokiaľ nedostane nejaký pomyselný signál, súhlas, odobrenie, že môže niečo urobiť, či niekam ísť. Títo ľudia čakajú na prejav „vyššej moci“, vďaka ktorej sa až potom pohnú ďalej. V tomto prípade je pre spokojnejší život človeka lepšie tvoriť si svoj vlastný osud, než čakať, ako sa situácia vyvinie.

6. Neriskujete

Žite odvážne! Vždy, keď sa vám naskytne príležitosť, ktoré obsahuje väčšie riziko, než to, na aké ste zvyknutí, vezmite to. Aj keď môžete veľa stratiť, v konečnom dôsledku budete radi, že ste to urobili.

7. Porovnávate svoj život s otatnými

Porovnávate. Neustále. Bývanie, autá, prácu, výplatné pásky, obsah skrine, chladničky a pod. Jediný človek, s ktorým by ste sa mali porovnávať ste vy sami!

8. Necháte sa okrádať o čas nesprávnymi ľuďmi

Často necháte ľudí, aby vás zbytočne okrádali o čas, ktorý by ste inak mohli využiť pre rozvoj samého seba. Venujete ho sebeckým a negatívnym ľudom, ktorí nemajú dobrý vplyv na vaše celkové fungovanie.

Život máte len jeden, a preto ho venujte len tým, ktorí si ho naozaj zaslúžia.

unsplash.com

9. Nenecháte veci ísť

Niektoré situácie v živote sú oveľa ťažšie než iné. Potrebujete sa pozbierať z neúspešného vzťahu, či vyrovnať so smrťou blízkej osoby. Život je plný strát. Bez nich by však neexistovalo skutočné šťastie. Straty nám pomáhajú definovať veci, na ktorých skutočne záleží a pomáha nám to v osobnostnom raste.

10. Dostávate, ale nedávate

Jedným so spôsobov, ako sa vyrovnať so stratou je ponúknuť pomoc iným ľuďom. Pomôže vám to zapojiť sa naspäť do života. Nemusí to byť veľká vec, niekedy úplne stačí, keď povzbudíte priateľa, poviete pochvalné slovo, či navštívite niekoho, kto býva často sám.

Vedeli ste o tom, že na tomto svete existujú dva typy ľudí? Jedným z nich sú darcovia a tí druhí sú príjemcovia. Darcovia sú šťastní a príjemcovia nie.

Takže je to len na vás, ktorým z nich chcete byť?

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife