Mať súrodenca je úžasné!

Aj keď sme si to možno ako deti neuvedomovali, pretože sme sa s ním museli o všetko deliť. Zároveň sme však pri sebe mali vždy človeka, s ktorým sme sa mohli hrať.

Dospeli sme a postupne zisťujeme, že súrodenec nás okrem iného aj veľa naučil. Či už mladší alebo starší, v podstate je to rovnaké. A pre tých, ktorí si neuvedomujú, čo všetko nám náš súrodenec dal, je tu tento rebríček toho, čo nás naučili.

1. Podeliť sa

Každý, kto má súrodenca vie, o čom hovorím. Balíček cukríkov sme poctivo rozpočítavali medzi troch, ba čo viac, ešte aj farby cukríkov museli sedieť. Obyčajný keksík? Žiadne problém, všetko sa dá podeliť. Vďaka tomu, že som vyrastala s dvomi súrodencami nemám problém podeliť sa o jedlo, či iné veci. Napríklad aj oblečenie, či iné doplnky.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: cuncon by pixabay.com

2. Skromnosť

Je jasné, že ak majú rodičia jedno dieťa, snažia sa mu dať všetko. To isté platí a vtedy, keď je tých detí viacero, no rodičia možno musia dvakrát zvážiť, čo si môžu dovoliť, aby všetky deti dostali rovnako. Vždy keď sa išlo na hromadné nákupy, vedeli sme, že novú bundu a topánky musí dostať každý z nás, takže sme si nenárokovali na to najdrahšie.

3. Súťaživosť

Vďaka mojim súrodencom som sa naučila, čo to je súperenie, ak chcem niečo dosiahnuť. Nehovoriac o tom, že som sa naučila aj nejaké základné hmaty vďaka bratovi, ktorý má pokladal za rovnocenného súpera. Avšak nehovorím tu o fyzickom súperení ale hlavne o tom psychickom. Náš súrodenec nás, aj keď možno nepriamo, stále motivoval k tomu, aby sme boli lepší. A to napríklad známkami v škole, či poriadnom uprataní si svojej izby.

4. Starostlivosť

A to hlavne, ak si mala možnosť byť staršou sestrou. Keď nás doma nechali samých museli sme sa o seba vzájomne postarať, aj keď išlo len o niekoľko hodín. Vždy sme si našli program a keď bolo treba urobila som mladšej sestre jesť a zabezpečila, nech jej nič nechýba.

5. Zodpovednosť

Občas sa stalo, že rodičia museli ostať dlhšie v práci a bolo treba sestru vyzdvihnúť v školskej družine. Po prípade museli odísť ráno skôr a starší súrodenci sa postarali o desiaty do školy. Naučili sme sa, že ak mladšia sestra spí, musíme byť ticho. Po celý život mi bolo vštepované, že som zodpovedná za svoju rodinu a súrodencov.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: cherylholt by pixabay.com

6. Spolupatričnosť

Aj keď sme medzi sebou na oko vždy súperili, ak sa ocitol niekto, kto si z môjho brata či sestry robil srandu alebo im nejak krivdil, ani som nezaváhala a snažila sa ich brániť.  To, že som mala súrodencov ma naučilo pracovať v kolektíve. Byť tímovým hráčom a vedieť sa spoľahnúť aj na iných ľudí ako na seba.

7. Odpúšťanie

Neviem ani spočítať koľkokrát ma môj brat alebo sestra nahnevala na toľko, že som myslela, že sa rozkrájam. No napokon sme vychladli a odpustili si. Bez toho, aby sme si vykrikovali minulosť a cítili pocity krivdy. Aj vďaka nim som sa naučila odpúšťať a prišla na to, že žiadna krivda nebolí večne.

8. Komunikatívnosť

Asi by sme dnes nevedeli spolu fungovať, keby sme sa ako deti nenaučili spolu komunikovať. Každý z nás mal svoje muchy, ktoré sme sa naučili tolerovať a zároveň sa neustále snažili (hlavne ak sme niečo chceli) rozprávať k súrodencovi „rečou“, aká bola jemu vlastná.

9. Ohľaduplnosť

Svoju izbu som musela zdieľať od malička so sestrou. Musela som sa naučiť tolerovať jej návštevy, jej nálady a aj chvíle, kedy sa ona musela učiť a ja som mala voľno. Vďaka tomu teraz lepšie vychádzam so spolubývajúcimi a viem sa prispôsobiť.

10. Prijatie

Vedieť prijať isté veci a okolnosti je v dnešnej dobe dar. Tak veľa ľudí sa snaží bojovať proti tomu, čo nedokáže zmeniť. To, že som vyrastala s súrodencami ma naučilo vedieť prijať niektoré veci. Boli chvíle, kedy som sa mohla aj na hlavu postaviť, pretože ma mamka neobjektívne potrestala za niečo, čo som neurobila. Život však nie je vždy fér a s tým musíme rátať. Aj vďaka nim som sa naučila prijať tento fakt a žije sa mi jednoduchšie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.