stocksy.com

„Nikdy som si s tebou nemala začať!“ rozľahne sa autobusom a len málo ľudí na to zareaguje pohľadom k rozčúlenej slečne sediacej pri svojom (možno už ex) priateľovi. Ten, celý bezmocný, si prehrabuje vlasy, druhou rukou objíma jej tašky s nákupom od nemenovaných dámskych značiek. Vyzerá zničene, zúfalo ale predovšetkým unavene. Možno za niečo môže, možno urobil chybu on. Ale, čo ak nie ?

Vo svojom krásnom, tri a pol ročnom vzťahu sme si s priateľom prešli všeličím. Veľa mi do života dal a oveľa viac ma naučil. No nie som tu na to, aby som vám hovorila, čím sme si vo vzťahu prešli. Dnes som vám prišla dať iba menší návod, ako byť lepšou priateľkou. Pretože mnohokrát sú vo vzťahu na vine ženy a vždy sa všetko dá povedať aj inak.

stocksy.com

A zároveň, aj muži majú city a v mnohom môžu byť citlivejší ako my.

 • „Nič mi nie je“
  – Tvoj priateľ neleští doma kúzelné gule ani nevidí do tvojej hlavy. To, že si odutá a vybehneš na neho, že tebe nič nie je, mu nedá najavo čo ťa práve trápi. Tak ako by ani teba nepotešilo ak by ti odpovedal rovnako, tak aj jeho privádzaš do rozpakov a starostí. Nauč sa na otázku „Čo ti je ?“ odpovedať úprimne. Nadýchnuť sa zhlboka, vydýchnuť a povedať na rovinu pravdu. Či už ti niečo na ňom prekáža, alebo povedal čo nemal. Rozhovorom môžete problém vyriešiť a zbytočne by ste sa kvôli chvíľkovej agresii pohádali.
 • „Nikdy som ťa nemala pobozkať/objať/začať vzťah…
  – Dievčatá, slečny, ženy. Vážne ? Nikdy ste to nemali urobiť ? Toto je asi najväčšia hlúposť a zároveň najhoršia reakcia počas hádky. Veď si len spomeňte ako ste predtým tajne dúfali, že si vás všimne. Snívali ste po nociach ako vezme vašu hlavu do dlaní, nakloní sa a pobozká. Potajme ste si priali, aby vám vyznal lásku. A teraz budete tie dni preklínať. Ak by ste to neurobili, nikdy by ste nevedeli čo sa stane. Každý vzťah – či zlý, alebo dobrý, vám má priniesť ponaučenie, má vás vyformovať na lepšiu osobu. Nebola to chyba, že ste sa pobozkali. Chyba je zjavne niekde úplne inde.

  stocksy.com

 • „To je všetko tvoja vina.“
  – Si si istá ? Vo vzťahu sú dvaja na všetko spolu. Na chyby, na dobré i zlé spomienky. Čudujete sa, keď má váš priateľ zlú náladu po tom čo ste na neho vybehli s úplnou sprostosťou ? Mne to divné nepríde. Vždy sa treba obzrieť naspäť a popremýšľať, či nebolo niečo čo ste urobili cez pomyselnú hranicu. Dôležité je priznať si pravdu, agresivitu predýchať a porozprávať sa pri šálke kávy či čaju. Áno, vždy chybu urobia obe strany.
 • „Ľúbiš ma ešte vôbec ?“
  – Veď ak by neľúbil, odišiel by. Či nie ? Keď priateľ nenapíše sedem krát za deň, že vás miluje, nič to ešte neznamená. Slová ako „Ľúbim ťa/Milujem ťa“ označujú tie najhlbšie city a nemalo by sa nimi plytvať. Ak sa stanú vo vzťahu samozrejmosťou, nemusia už značiť ten cit ako na začiatku.
 • „Ty ma určite podvádzaš.“
  – Kým nie sú adekvátne dôkazy, s týmto by som na chlapa určite nikdy nevybehla. Bezdôvodne podozrievať muža, že vás podvádza, pre neho môže byť bolestivé. Je to strata dôvery, urážka a poníženie.
 • „Nepôjdeš tam. Nemôžeš.“
  – Obmedzovanie slobody muža je až rovnaké ako u žien. Ak by muž žene povedal, že niekam ísť nemôže, bola by z toho tretia svetová vojna. Prečo si potom myslíte, že keď mu zakážete niečo robiť, niekam ísť, je s tým v poriadku ? Kým sa neopíja každý deň alebo neruší vopred nastavené plány s vami, má právo ísť kam len chce. A ak to mienite obmedzovať, ostanete samy a potom sa môžete vyplakávať , aký je život nefér.

  stocksy.com

 • „Si debil, idiot, imbecil…“
  Váš priateľ nie je v skutočnosti „váš“ a nemáte najmenšie právo nadávať mu. Vymenované nadávky sú reálne poruchy a mnohé „slečny“ si to žiaľ neuvedomujú. Nikdy by sme nijako nemali urážať a ponižovať naše polovičky. Nerobia to oni nám, tak prečo by sme to mali robiť my ?
 • Je koniec. Rozchádzam sa s tebou.“
  – Vety najvyššieho kalibru. Muž nie je váš psík či iné domáce zvieratko, že vás bude na kolenách odprosovať. Ak to nemyslíte vážne, nerobte to. Reálny rozchod nie je taký, kde si v amoku vykričíte aj reziduálny objem pľúc a tresnete dverami. Pravý rozchod prejde v pokoji, pri spoločnom rozhovore NAŽIVO (nie cez sociálne siete), možno so slzami, ale v tichej, mnohokrát smutnej atmosfére.
 • „Navždy budeme spolu.“
  – To hovoríš dnes a zajtra sa rozídete. Nič nie je navždy a mnohokrát ani „do smrti“. Je krásne mať priania a sny, ale treba žiť v realite. Skúsme nahradiť „navždy“ na „čo najdlhšie“, alebo „kým sa budeme ľúbiť“.
 • „Prisahám, sľubujem.“
  – Okrem manželského sľubu, a vlastne mnohokrát aj vrátane, sú sľuby často krát nereálne. „Prisahám, že nebudem mať iného. Sľubujem, že už sa nepohádame. Prisahám, že sa na iného nepozriem.“ Možno žijete vo svojej rozprávke, ale slová ako „prisahám a sľubujem“ môžu mať veľkú hodnotu. Preto s nimi narábajte opatrne.

Nie vždy sú na vine len muži. Treba otvoriť oči a uvedomiť si, že častokrát ideme cez pomyselné hranice, cez ktoré ak by prešiel náš priateľ, skončil by u nás na celej čiare. Vzťah je o láske a nie o hádkach. A ak je viac hádok ako lásky, je čas sadnúť si a porozprávať sa o tom bez výčitiek, vyhrážania a nenávisti. Možno vtedy vzťah skončí, ale aspoň nebudete ľutovať to čo ste povedali.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating