unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rozhovory tvoria náš život.

Konverzácia je základným spôsobom dorozumievania sa ľudí a tým pádom najlepší prostriedok k tomu, aby sme zistili to, čo vedieť potrebujeme. Len prostredníctvom nej môžeme dosiahnuť čo chceme, vysloviť svoje pocity, myšlienky a názory.

Slovami dokážeme potešiť, rovnako ako aj ublížiť. Nie všetci máme rovnaké komunikačné schopnosti. Nie každý dostal do vienka dar vyjadrovania sa. Avšak existuje zopár tipov, ktoré nám vedia pomôcť viesť s ľuďmi konverzácie na úrovni. A sú to tieto:

  1. Počúvaj, čo hovorí ten druhý. Keď si príliš sústredená na to, čo sa chystáš povedať, nedokážeš sa sústrediť na to, čo hovorí ten druhý. Niekedy sa ti v hlave premietajú otázky, ktoré by si chcela položiť, avšak úplne zabúdaš počúvať, čo hovorí. Prestaň na chvíľu myslieť a vnímaj.
  2. Vyjadruj sa otvorene a úprimne. Ľudia dokážu odhaliť neúprimnosť celkom jednoducho. Naozaj sa oplatí byť úprimná.
    zdroj: unsplash.com
  3. Všímaj si detaily, ktoré môžu nakopnúť konverzáciu. Človeka, s ktorým komunikuješ vnímaš ako komplex. Nepochybne si všímame aj to, čo má na sebe. Pokiaľ vidíš, že nosí športové veci, určite sa dokáže porozprávať na túto tému. Keď je jeho štýl skôr ležérny, bude mať rád klasické veci, a pravdepodobne sa zaujíma aj o umenie.
  4. Maj prehľad o dianí vo svete. Zostaň rozhľadená. Nemusíš preto sledovať noviny o 19:00, ale ku každému z nás sa nejako dostanú informácie zo sveta. Či už prostredníctvom fb alebo rádia. Pokiaľ sa jedná o človeka, ktorý používa sociálne siete, je veľmi pravdepodobné, že čítal rovnaký článok, ako ten, ktorí ti ráno vyskočil na nástenke.
  5. Vyhýbaj sa odsudzovaniu. Je jedno, či sa bavíš so svojím kamarátom alebo s neznámym. Vyhýbaj sa súdeniu ľudí. Zbytočne to stavia múry.
  6. Dopredu si rozmysli o čom sa chceš baviť. Ak sa chystáš na rande s niekým novým, pokojne si urob v hlave zoznam vecí, ktoré by si ním chcela prebrať. Tak sa ti nestane, že nastane neželané.
  7. Neboj sa ticha. A keď už sme pri ňom. Netreba sa ho báť. Ticho po určitom dialógu nám dáva priestor porozmýšľať nad tým, čo sme sa práve dozvedeli.
    zdroj: unsplash.com
  8. Všimni si, či chce daná osoba pokračovať v rozhovore. Ďalší dôležitý bod je správne vycítiť, či daná osoba má ešte chuť pokračovať v dialógu. Nie každá téma je tomu druhému po chuti. Práve vtedy ju treba buď ukončiť, alebo sa nenápadne posunúť k inej.
  9. Vtipkuj, ale opatrne. A hlavne tak, aby to toho druhého neurazilo. Chápem, že niekedy máme skvelú nápady a všetko, čo povieme nám pripadá vtipné. Tomu druhému však nemusí. Preto hlavne s citom!
  10. Používaj konverzácie s neznámymi ľuďmi na tréning tvojich komunikačných schopností. Napríklad, keď cestuješ vlakom a niekto cudzí sa ti prihovorí. Nesnaž sa ho odbiť jednou vetou. Práve naopak, pokiaľ vidíš, že ide o seriózneho človeka, pokojne sa s ním porozprávaj. Je skvelé vedieť viesť rozhovor aj s človekom, s ktorým nemáš naoko nič spoločné.

Vedieť správne komunikovať ti pomôže vo všetkých oblastiach tvojho života. Vo vzťahoch, v škole a rovnako aj v zamestnaní. Preto venuj chvíľku času tvojim komunikačným schopnostiam. Pomôže ti k tomu napríklad aj také čítanie kníh. Hlavne buď pozorná a všetko si všímaj. Život bude hneď jednoduchší.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife