Unsplash/Jamie Brown

Veľa z nás nemá od narodenia možnosť žiť vedome. Rodičia nám hovoria, čo musíme a čo nesmieme robiť a neskôr nám tieto „pravidlá“ predkladá a nastoľuje spoločnosť. Teraz si už dospelá, preto je len na tebe, aký spôsob života si vyberieš.

Žiť uvedomelo znamená, že si si vedomá svojho správania a máš ho dopredu premyslené. Rozhoduješ sa na základe svojho svedomia, hodnotového rebríčka alebo presvedčenia. Žiť vedome ti môže priniesť šťastný život. Dôvod je veľmi jednoduchý – nebudeš robiť to, čo by od teba iní chceli a nenecháš si rozkazovať. Budeš žiť presne tak, ako chceš ty.

Ak ti záleží na tom, aby si žila spokojne a uvedomelo, máme pre teba niekoľko tipov, ktorými by si sa mohla inšpirovať. Takýto život nenastane zo dňa na deň. Pri niektorých veciach možno budeš musieť opustiť svoju komfortnú zónu, no určite to za to stojí. Ber to ako investíciu do budúcnosti.

Tipy, ako žiť viac uvedomelo

1. Pred akýmkoľvek rozhodnutím sa opýtaj samej seba, čo skutočne chceš. A nerob veci, ktoré sú ti proti srsti.

2. Akceptuj samu seba a nauč sa mať rada. Pokiaľ nebudeš so sebou spokojná a nebudeš mať dostatok sebavedomia, nebudeš môcť žiť podľa seba.

3. Praktizuj plánovanie. Dopredu si naplánuj svoje aktivity a napríklad aj jedálny lístok na týždeň. Nebudeš sa musieť každý deň trápiť nad tým, čo navariť a aj nákupy si budeš môcť urobiť dopredu.

4. Nemíňaj zbytočne peniaze na nepremyslené nákupy. Kúp si len to, čo naozaj potrebuješ, nenechaj sa zlákať akciami a výpredajmi. Vďaka tomuto prestaneš zbytočne vyhadzovať veci, ktoré nestihneš spotrebovať alebo ich v skutočnosti nepotrebuješ.

5. Zaujímaj sa viac o životné prostredie. Snaž sa obmedziť svoju spotrebu, recykluj odpad, vyskúšaj ekologické náhrady bežných vecí a do svojho jedálnička zaraď viac rastlinnej stravy.

6. Venuj sa práci, ktorá ťa napĺňa a baví. Nerob niečo len pre peniaze.

7. Nehľaď na to, čo by si podľa spoločnosti mala a nemala robiť. Riaď sa svojím srdcom a pokojne rob veci, ktoré iní nerobia. A kašli pritom na to, čo si o tebe budú ostatní myslieť.

8. Buď viac vyberavá a zameraj sa na kvalitu pred kvantitou. To sa týka všetkých oblastí – priateľov, partnera, potravín, ktoré zješ a oblečenia, ktoré kúpiš. Vždy máš na výber. Vyberaj si udržateľné značky.

9. Mysli na budúcnosť a vytvor si ju takú, akú chceš. Urob si nástenku snov a vízií a praktizuj silu príťažlivosti. Ver, že to, po čom túžiš, si aj pritiahneš.

10. Buď vďačná za to, čo máš. Každý deň si povedz aspoň jednu vec, za ktorú si v daný okamih vďačná, a ktorá ti urobila radosť.

11. Čítaj viac kníh a viac sa vzdelávaj. Život je o neustálom vzdelávaní sa a posúvaní vpred. Nemysli si, že keď skončíš školu, nepotrebuješ sa už naučiť nič nové.

12. Dávaj si pozor aj na to, čo zješ. Jedz vyvážene a zdravo, tvoje telo sa ti za to skôr či neskôr poďakuje.

13. Venuj sa nejakým pohybovým aktivitám. V zdravom tele zdravý duch – nie je to len klišé fráza, ale pravda.

14. Nauč sa byť chvíľu sama so sebou. Skús praktizovať meditáciu, ktorá ti v tomto dokáže veľmi pomôcť.

15. Nauč sa hovoriť nie. Nerob niečo len preto, že to chce niekto iný. Ty sama by si mala najlepšie vedieť, čo robiť chceš a čo nie.

16. Mysli pozitívne a viac sa usmievaj. Nenechaj si pokaziť náladu maličkosťami.

17. Ži prítomným okamihom a neobzeraj sa neustále do minulosti. Čo bolo, bolo a už to nevieš zmeniť ani napraviť. Radšej sa zameraj na to, aby si v prítomnosti nerobila chyby, ktoré by si neskôr musela ľutovať.

18. Nauč sa vnímať svoje pocity. Čo ti robí radosť a naopak, čo ťa dokáže sklamať alebo nahnevať?

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife