Unsplash/Anthony Tran

Povedzme si pravdu, je toho na nás už veľa. Momentálne sme uprostred tretej vlny pandémie, ktorú mnohí prežívajú oveľa ťažšie ako prvú alebo druhú. Predsa len, vtedy to bolo pre nás nové a voľný čas sme využili na množstvo aktivít. Teraz však strácame nádej na zlepšenie a správy z médií tomu vôbec nenapomáhajú. 

Ak si na tom rovnako, určite uvítaš zopár tipov, ako sa počas lockdownu vyhnúť stresovým situáciám a nepodliehať panike alebo úzkosti.

Pretrieď priateľov na sociálnych sieťach

Ak tvoju nástenku zahlcujú príspevky priateľov, ktorí zdieľajú hoaxy a nepodložené informácie, pokojne s nimi kontakty preruš a vymaž ich. Alebo ich zablokuj. Naozaj sa nepotrebuješ baviť s ľuďmi, ktorí si nedajú povedať a sú presvedčení len o svojej pravde.

Ak by si sa aj snažila presvedčiť ich o opaku, nedokázali by to pochopiť. A to ani v prípade, ak by si sa obhajovala relevantnými dôkazmi. Zbytočne by ťa to potom frustrovalo.

Buď v kontakte s tými, na ktorých ti záleží

Naopak, udržuj kontakt s blízkymi priateľmi a rodinou. Ak ich nemôžeš navštíviť osobne, aspoň si napíšte, zavolajte alebo využite video hovor. Teraz sa potrebuješ obklopovať tými, na ktorých ti záleží a ktorí zmýšľajú rovnako ako ty.

Nesleduj správy počas celého dňa

Spravodajstvo ponúka väčšinou len samé negatívne informácie. Nemusíš ich kontrolovať počas celého dňa, pretože sa budeš cítiť ešte horšie. Povedz si, že si pozrieš to najdôležitejšie len ráno a večer, aby si nestratila prehľad. A, samozrejme, vyberaj si len overené zdroje správ.

Nečítaj si komentáre pod príspevkami

Veľmi kľúčová rada. Prestaň čítať komentáre pod príspevkami spravodajských príspevkov. Zbiehajú sa pod nimi všetci konšpirátori a ľudia, ktorí nedôverujú medicíne a svoj názor musia neustále nahlas presadzovať. Ušetríš si množstvo nervov.

Dopraj si dostatok spánku

Minimálne 7 hodín, ideálne aj 8. Spánok je veľmi dôležitý, aby si načerpala nové sily a aby si si zároveň oddýchla. Ak nemáš dosť energie, pokojne si na polhodinku či hodinku zdriemni aj počas dňa.

Aj doma si vytvor režim

To, že si teraz doma neznamená, že sa musíš opustiť a celý deň stráviť na gauči alebo v posteli. Vytvor si režim, ktorý pravidelne dodržiavaj. Ak pracuješ na home office, vstávaj v rovnaký čas ako za bežných okolností. Nezabúdaj na raňajky a neponocuj dlho.

Chodievaj na prechádzky

Aby si si vyvetrala hlavu a prišla na nové myšlienky, každý deň by si si mala dopriať aspoň krátku prechádzku. Ideálne do prírody, aby si sa vyhla rušnému mestu. Okrem toho môžeš pravidelne aj cvičiť, to ti pomôže zvládať stresové situácie ešte lepšie.

Snaž sa zdravo stravovať

Aby si nemusela mať výčitky z toho, že si opäť pribrala, dávaj si pozor na to, čo a koľko zješ. Doma nás láka viac maškŕt a veľakrát hľadáme v skrinkách niečo len z nudy. Taktiež si myslíme, že maškrty nám pomôžu ľahšie zvládať ťažké časy, no tá úľava je naozaj krátkodobá.

Venuj sa svojim záľubám

Čítaj, kváskuj, var, peč, štrikuj, hraj spoločenské hry, maľuj, spievaj alebo pozeraj telku. Je úplne jedno, čomu sa budeš venovať, dôležité je, aby ťa tieto činnosti bavili a napĺňali. Doteraz si možno na to nemala veľa času, tak sa snaž v tomto lockdowne vidieť aj nejaké pozitívum.

Ak máš problém, nenechávaj si ho pre seba

Najdôležitejšia rada na záver. Ak tvoje problémy stále pretrvávajú, v žiadnom prípade si to nenechávaj len pre seba. Zdôver sa svojim blízkym alebo môžeš vyhľadať odbornú pomoc. Množstvo ľudí teraz trpí úzkosťami alebo depresiami a nie je žiadnou hanbou navštíviť psychológa.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife