10 kníh, ktoré by si si mala prečítať v tomto období

Niektoré ho milujeme, iné ho neznášame. Nezáleží na tom, aký vzťah prechovávame k tomuto ročnému obdobiu, bude sa opakovať a vždy príde. Mnohé z vás so mnou budú súhlasiť, keď poviem, že jeseň má svoje nevýhody, ale taktiež, ako každá vec na tomto svete, aj výhody. Jednou z nich sú pohodlné svetríky, teplý čaj a príbehy ukryté v nedotknutých stránkach kníh. Aj keď sa veľakrát cítime v depresii z toho, aký chlad a tmu jeseň priniesla, dá sa pred ním skryť, s veľmi dobrou knihou v ruke. Mám pre vás pripravený menší zoznam kníh, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať v boji s jesennou depresiou.

Lovec králikov

Tie z vás, ktoré poznáte spomínanú knižku ste možno prekvapené, že som nevybrala niečo viac romantické a vhodné na zahriatie pri chladnom rúšku nasledujúcich mesiacov, no vyvediem vás z omylu. Detektívky sú vynikajúce na rozptýlenie vašej pozornosti od niečoho nepríjemného, čo práve prežívate. Možno si prídete cez jeseň menejcenná, chýba vám leto a letné zážitky. Neviete čo máte robiť a neznášate tmu už o štvrtej poobede. Garantujem ti, keď do ruky chytíš túto knižku, z dielne švédskych manželov, ktorí píšu pod pseudonymom Lars Kepler, zabudneš na to a nebude ťa nič iné zaujímať. Teda minimálne dovtedy, kým ju nedočítaš. Nejdem ďalej prezrádzať, avšak ak si sa v minulosti niekedy prichytila, že ťa zaujímajú a lákajú záhadné príbehy, poprípade nejaké ľahšie vraždy, si na správnej adrese a migaj do kníhkupectva.

Kto je to dievča?

Po poriadnom krváku vám odporučím jednu oddychovku od veľmi príjemnej, zábavnej autorky. Ja osobne som sa do tejto knihy začítala pred pár rokmi, keď som ju našla pod vianočným stromčekom. Cítila som sa veľmi podobne, ako som na začiatku opisovala. Zima, tma už o štvrtej… fuj, nepríjemné. Táto kniha bola svetielko a veľmi pekné spríjemnenie vianočných sviatkov. S radosťou na to spomínam a preto, ti ju odporúčam. Príbeh je úžasný a nemala by si si ho nechať ujsť!

Vesmír na pleciach

Musíte mi veriť, keď vám poviem, baby, že táto kniha, vám navždy zmení pohľad na celý svet, na okolie, na ľudí s ktorými sa stretávate, na ľudí s ktorými by ste sa mali stretávať a na to, ako sa staviate k druhým. Viac vám neprezradím len to, že ak potrebujete niečo, do čoho sa zamilujete, niečo, čo vás pohltí a úplne vám to zakrúti s citmi… nech sa páči. Je to príbe,h ktorý vyvoláva pocity, ktoré bežne neprejavujete.

Zobraziť celú galériu (4)

zdroj: unsplash.com

Jedz, modli sa a miluj

Príbeh, ktorý svetom otriasol natoľko, že bol sfilmovaný. Videla som ten film niekoľkokrát. Páčil sa mi a vždy som si ho rada pozrela, no nikdy som si z neho neodniesla nič do svojho života. Možno so mnou budete viaceré súhlasiť, keď vám poviem, že filmy s ľuďmi nedokážu spraviť to, čo knihy. Kniha, je niečo, čo je napísané pre každú osobu zvlášť. Každý, ju vidí inak. Každý ju pochopí inak a každý si ju predstaví po svojom a to, je na knihe to najlepšie a najdobrodružnejšie. Keď som len tak blúdila po kníhkupectve ako zvyčajne, natrafila som na ňu a chvíľku premýšľala, či si ju vezmem. Hovorila som si, že mi už asi nemá čo ponúknuť, keďže príbeh poznám, a teda viem, ako sa to celé skončí. Mýlila som sa a dobre, že som sa vtedy neposlúchla. Nepoznala som ani príbeh, ani ako sa skončí. Film bol fajn, ale kniha… elektrizujúca.

Kto chytá v žite

Možno si poviete, čo to má byť? Sa pomýlila? Táto kniha je súčasťou povinného čítania na stredných školách a neminie ani vás, ak sa práve na jednej z nich nachádzate. Nezľaknite sa jej však, pretože nie vždy, všetko čo je povinné musí byť nudné alebo zlé. Táto kniha mi pomohla vidieť veci z inej perspektívy a nebáť sa zamilovať do starších kníh. Táto konkrétne, je z roku 1951 a je napísaná krásnou formou. Je kontroverzná, necenzurovaná a iná. Neukazuje vám slepý pohľad na realitu prostredníctvom nejakých vymyslených princezien alebo hovoriacich drakov. V tomto príbehu vystupuje reálny chlapec, ktorého názory mi doteraz hrajú v hlave a veľakrát, si na neho spomeniem. Myslím, že to bol prvý príbeh, ktorému som musela porozumieť, ktorý som musela čítať s naozaj úplne otvorenou hlavou…

Žiarenie

Chvíľku sa zdržíme pri ťažších knihách. Určite poznáte tak známe meno ako Stephen King. Veľa z vás, bolo minulý rok v septembri v kine na jeho úžasnom, sfilmovanom kultovom horore, To, ale nepodceňujem vás a viem, že poznáte aj viac klenotov z jeho tvorby. Jedným z nich, je taktiež sfilmovaná knižka Žiarenie, ktoré, vás teda ale určite nenechá pokojnými. Je to jeden z najstrašidelnejších príbehov akými som sa kedy musela prelúskať až na koniec.  Rada sledujem horory ale čítať ich, to je už úplne iný level. Dajte mi potom vedieť, baby, ako sa vám zaspávalo.

Predtým, ako som ťa poznala

Áno. Musela som to spraviť. Aj keď mi príbeh, ktorý je napísaný na týchto stránkach svojim spôsobom ublížil, a taktiež viem, že nie som jediná, musím ho odporučiť, pretože je dobrý. Pretože keby boli všetky príbehy krásne, super, všade by boli slniečka, kvetinky a všetko by sa skončilo tým, že sa tí dvaja zoberú, že ten pes nezomrie, že nikto sa nikdy nezmení a celé kráľovstvo bude nadosmrti rovnaké, o čom by to bolo? Boli by sme vôbec schopní si niečo vážiť? Či už príbehy alebo samotný život? Ak ste nečítali a nevideli, skúste. (So servítkami po ruke!)

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: unsplash.com

Múr

Príbeh z roku 1939 ktorému aj napriek jeho vysokému veku musíte dať šancu. Pamätám si, ako som ho odhadzovala na strednej škole, no jeho obsah ma natoľko zaujal, že o pár mesiacov neskôr, som si ho musela prečítať. Príbeh ako stvorený na jeseň/zimu, verte mi. V poviedke sa postavy vyskytujú v hraničných situáciách a to, ako také postavy premýšľajú a konajú je natoľko šokujúce, že vás to pohltí a opäť prinúti porozmýšľať nad všetkým okolo.

Poviedky Barda Beedla

V poriadku, uznávam. Dosť som vám naložila s tými ťažkými knihami predtým, ale verte mi, zamilujete sa do nich. Je čas na trochu oddychu a teleportovania sa do detských čias. Nemyslím si, že je potrebné túto knižku nejako obzvlášť predstavovať, no v prípade, že by vás nejako zázračne obišla jej existencia, priblížime si ju. Je to zbierka rozprávok z čarodejníckeho, veľmi známeho fiktívneho sveta Harryho Pottera. Nachádza sa v nej niekoľko príbehov, ktoré určite poznáte z filmov a kníh. V prípade, že by vám táto tématika bola úplne cudzia, nestratíte sa a nájdete príbeh, ktorý sa dotkne vášho srdiečka. (Nie je to romantické ,ale dotkne sa ho to.)

Môj posledný výber, je vám všetkým, dievčence, veľmi dobré známy. Poznáte ho z filmov, z pesničiek, z rozprávania. Musím sa priznať, že som si ho za život musela prečítať niekoľkokrát. Keď som bola malá, keď som bola nepríjemná puberťáčka, keď som maturovala a keď som „dospela“. (V úvodzovkách, pretože si myslím, že nikdy nikto nie je úplne dospelým, ale aspoň v občianskom som, tak sa tak prezentujem.) Nedá sa povedať, že ide o moju obľúbenú knihu ale určite ide o knihu, ktorej príbeh poznať musíte. Tak isto ako v predchádzajúcich deviatich prípadoch dúfam, že vás aspoň trochu oslovili, že sa do nich pustíte a že sa do toho úplne zamilujete.

Želám príjemné čítanie, krásnu jeseň a nekonečné strácanie sa v listoch, tých super, super papierových drahokamov.

Skoro by som zabudla, posledné odporúčanie je Malý princ.

L.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.