Možno si to veľa z nás neuvedomuje, ale to, čo prežívame počas detstva hlboko ovplyvňuje náš ďalší život. Občas sa stáva, že dcéry, ktoré nedostávali v detstve dostatok lásky, majú tendeneciu vyberať si nesprávnych životných partnerov.

O láske a vzťahoch sa učíme už ako deti. Pokiaľ nám naša matka ukazuje, že sa zaujíma o nás a naše emočné zdravie už od detstva, nadobudneme predstavu, že svet je bezpečným miestom. Ak však dáva na prvé priečky povinnosti v domácnosti, či prácu, pričom zabúda na prejavy lásky, stáva sa, že sa naučíme svetu nedôverovať a spoliehať sa len na seba. A aj keď táto dospelá dcéra túži po bližšom spojení,  v hlave má výstražné znamenie, pretože sa obáva, že bude opustená alebo odmietnutá; a to ju robí emocionálne prchkou.

Toto je 10 dôvodov, ktoré sa podarilo Peg Streep zachytiť prostredníctvom interview so ženami a rôznych vedeckých článkov. Nemusia sedieť na každého, no my pevne dúfame, že ti to aspoň trochu pomôže pochopiť isté veci a posunúť sa vpred.

  1. Priťahuje ich to, čo už poznajú

Pre ľudí je prirodzené, že vyhľadávajú priateľov, miesta , vzťahy a situácie, ktoré poznajú. Pokiaľ sa v detstve stretli s láskyplnými rodičmi, podobné správanie budú očakávať aj od svojho partnera. Ak však videli opak, bude pre nich jednoduchšie uspokojiť sa s niekým, s kým sa nebudú cítiť až tak komfortne.

  1. Sú náchylné na rýchle vzplanutie

Aj keď  to nevideli v reálnom živote, stále veria, že existuje nejaký princ, ktorý ich zachráni. A tak, keď k nim nejaký chlap prejaví zvýšený záujem, zahrnie ich pozornosťou a darčekmi, dokážu sa veľmi rýchlo zamilovať. Často to však prejde tak rýchlo, ako to aj vzniklo.

  1. Zamieňajú si drámu s vášňou

Tento dôležitý bod spomenul Dr.Craig Malkin vo svojej knihe Rethinking Narcissism: „ Romantická neistota nás často štartuje“. Ide o to, že v detstve boli naučené o lásku bojovať. Potrebovali niečo splniť, ukázať, že niečo dokážu a vyžadovať si pozornosť a lásku, ktorá im prirodzene daná nebola. Rovnako tak sebou nechávajú aj manipulovať vo vzťahu, kde si myslia, že hnev, smútok a neistota patria k tomu.

@belindapop @harpersbazaarmx #womanslook

A post shared by WOMANSLOOK RUSSIA 🇷🇺 (@womanslook) on

 

  1. Ich skúsenosti z detstva, ich nútia veriť tomu, že si zaslúžia podobné správanie

Ich detstvo tvorili nadávky, kontrola a ponižovanie. Možno si to ani nevšimnú, ale vo vzťahu sú schopné toho tolerovať omnoho viac ako ostatné ženy, s ktorými bolo v detstve narábané s láskou. Sú zraniteľné a často nechávajú svojich partnerov, aby nimi manipulovali.

  1. Zo všetkého vinia seba

Deti zvyknú mať takú vlastnosť, že ak na nich niekto kričí, vinia z toho seba. „Možno som si nevybrala správny čas na to, aby som ju o niečo poprosila“, „možno som sa mala viac snažiť, byť lepšia“ a podobné výčitky, ktoré si často prenášajú až do dospelosti. Pokiaľ rodič neukáže dieťaťu vlastnú hodnotu, v dospelosti o sebe môže neustále pochybovať.

  1. Neveria svojmu vnímaniu

Niektorí rodičia sa snažia svoje deti ovládať, manipulujú nimi a zhadzujú na ne všetku vinu. A keď plačú hovoria, že sú ich deti príliš citlivé. Tie potom neveria samé sebe, svojim myšlienkam a pocitom. Dcéry takýchto matiek sa postupne naučili, že ich názory a pocity nie sú dôležité, a že na nich nezáleží.

@kristi_go❤ #womanslook

A post shared by WOMANSLOOK RUSSIA 🇷🇺 (@womanslook) on

  1. Nevidia, čo potrebuje

Pokiaľ nepochopí a nezmení spôsob svojho správania voči partnerovi, ktorý ju predtým opakovane sklamal, nikdy sa neposunie vpred. Stále hľadá ten typ lásky, ktorý jej nebol doprianý, a keďže v skutočnosti ani nevie, ako má taká láska vyzerať, nachádza ju na zlých miestach.

  1. Postrádajú zdravý model vzťahu

Keďže sa množstvo vecí učíme tak povediac z druhej ruky, vzťahy patria jednoznačne medzi jednu z nich. Ak takéto ženy nemali možnosť vidieť správne fungujúci, vyrovnaný vzťah, nemajú vôbec predstavu o tom, ako ma taký zdravý vzťah medzi dvomi ľuďmi vyzerať.

@giorgiatordini 📷 @philltaylormade #stylist @mariannachmia

A post shared by WOMANSLOOK RUSSIA 🇷🇺 (@womanslook) on

 

  1. Nevedia ako láska v skutočnosti vyzerá

Zdá sa, že práve toto je kameňom úrazu. Pokiaľ má žena predstavu, že lásku si treba zaslúžiť, treba ju naháňať a dožadovať sa jej, nikdy sa nedopracuje k úprimnému vzťahu. Pokiaľ uverí tomu, že láska so sebou nesie množstvo bolesti a sklamania, nepriamo to bude vyhľadávať a akceptovať. My všetci však môžeme zmeniť pohľad na veci a rovnako ako aj na lásku, stačí si to priznať a nehanbiť sa možno zájsť aj k terapeutovi.

  1. Boja sa samoty

Nedostatok materinskej lásky sa môže podpísať na tom, že si bude nahovárať, že nie je lásky hodná. Byť osamelou a nemilovanou je pre ňu len toho dôkazom. To však nie je pravda. Každý jeden človek na svete by mal vedieť, že v sebe ukrýva neskutočný potenciál, ktorý je schopný rozvíjať sám od seba, bez toho aby ho musel niekto iný oceniť, či motivovať.

zdroj: psychologytoday.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.